Medzi prvými na Slovensku- kompostovateľný tanier!

Písal sa rok 2016, keď sme sa po 1. krát začali vážnejšie zaoberať s odpadmi a produkciou odpadov okolo nás. Postupne sme začali sledovať situácie v rôznych oblastiach. Boli sme pri tom, keď sa organizovali festivaly rôzneho charakteru, iní pripravovali oslavy, svadobnú hostinu, domácu grilovačku, alebo súťaž vo varení gulášu. Zrazu sme si niečo všimli. Odpady. Hromadu odpadov... aaaa ďalšiu hromadu odpadov. Život, ktorý momentálne žijeme, je hlavne o plytvaní. A to vo všetkom. Vôbec si neuvedomujeme, že všetky tieto podujatia, ktoré sa každoročne organizujú, trvajú iba jeden, maximálne 3 dni, alebo možno iba 1 celý týždeň. Odpady po týchto podujatiach tu však zostanú aj pre budúce generácie! Videli sme a vedeli, že nastal problém. Obrovský problém. Preto sme začali hľadať riešenia...

Prvý bol kompostovateľný gastro riad z pšeničných otrúb

Asi po roku, cez leto sme sa dostali do kontaktu s firmou, ktorá sa popri výrobe múky zaoberá aj výrobou biologicky rozložiteľného a kompostovateľného gastro riadu. Na slovenský trh sme medzi prvými zaviedli alternatívu k plastom z pšeničných otrúb. Tieto produkty sú u nás dostupné, môžete veľmi jednoducho objednať z pohodlia Vášho domova.  :) 

Ako si objednať?

Hneď ako začnete, sa najprv zaregistrujte na našom e-shope (registrácia je potrebná už aj kvôli tomu, aby sme Vás v budúcnosti vedeli informovať o novinkách, výhodných balíčkoch a zľavách, ktoré budeme ponúkať).  Budete mať vlastné konto na našom e-shope. Potom sa dostanete k prihláseniu  a môžete si vyberať z nášho portfólia produktov pridávaním do koša, ktorý je umiesntený v hornej časti nášej stránky. Po ukončení výberu produktov si zaznačíte spôsob dopravy a platby a odošlete hotovú objednávku. 


Vráťme sa ale ku gastro riadu z pšeničných otrúb

Počas našich prieskumov v teréne sme od Vás dostali mnoho otázok, na ktoré sme s radosťou a dôkladne odpovedali.  Uvádzame tie najčastejšie:

1. Čo sú pšeničné otruby?

Sú to produkty pšenice, vonkajší obal (šupka) zrna pšenice. Tento obal je plný vitamínov, minerálov, bielkovín a hlavne vlákniny. 

2. Ako sa vyrábajú taniere z pšeničných otrúb?

Výroba týchto produktov prebieha na ekologickej báze, pri ktorej sú základom prírodné pšeničné otruby. Tento proces prebieha bez pridania vody, minerálov alebo rôznych chemikálií. Produkty tak vznikajú lisovaním pri vysokej teplote a tlaku, ako vedľajšie produkty poľnohospodárskeho priemyslu.

3. Aké sú ich výhody? Výhod je viac... :)))

Napr. po naplnení jedlom sa neohýbajú, pri dotyku nie sú horúce. Keďže sa výrábajú z čistých pšeničných otrúb, nevylučujú žiadne rakovinotvorné látky, ako napr. taniere vyrobené z plastu. Používajú sa aj v bežných rúrach, v mikrovlnných rúrach pri maximálnej teplote 180°C a pri maximálnom výkone 750 W. Sú úplne biologicky rozložiteľné, kompostovatelné. Rozložia sa počas procesu už za 30 dní. Máme to vyskúšané... ;)

4. Kde a ako môžeme použiť produkty z pšeničných otrúb?

Sú určené na servírovanie teplých a studených jedál, môžete v nich upiecť napr. aj pizzu, či chlieb. Ďalej ich môžete použiť v mikrovlnnej rúre, ale aj v mrazničke. Po použití ich môžete skompostovať aj v domácom kompostéri. Počas kompostovania sa tak produkty dostanú znovu späť do prírody a nevzniká prebytočný odpad. 

5. Rozložia sa už počas skladovania?

V našom portfóliu produktov nenájdete také produkty, ktoré by sa ešte počas skladovania rozložili. K rozloženiu týchto produktov je v každom prípade potrebná daná vlhkosť, vysoká teplota a baktérie, ktoré k tomu dopomáhajú.

6. Do ktorých smetných nádob patria?

Najlepšie je, ak sú pre tieto produkty zabezpečené samostatné smetné nádoby s nadpisom. Produkty z pšeničných otrúb sa môžu kompostovať aj v domácich kompostéroch, takže ich bez obáv zamiešajte do domáceho kompostu. Ak tieto možnosti nie sú prístupné, môžete ich hodiť do komunálneho odpadu, čo pravdaže nie je najlepším riešením, ale je stále lepšie ako nákup, či zhromažďovanie plastov.


Buďme ohľaduplnejší k životnému prostrediu a vyberme si radšej alternatívy, ktoré sú dostupné už aj u nás. 


Pre viac informácií ohľadom spolupráce s nami nás neváhajte kontaktovať