SK: 6 + 1 zásad ZERO WASTE životného štýlu

Postupne sa čoraz viac dostáva do povedomia obyvateľov ZERO WASTE (nulový odpad).  ZERO WASTE nie je žiaden novodobý výmysel, ale postoj, filozofia a životný štýl, ktorým už aj naši predkovia žili. Ale o čom je teda ZERO WASTE životný štýl a ako by sme sa mohli pridať? Je vôbec možné produkovať menej odpadu a žiť bohatšie? Pozorne si prečítaj týchto 6 + 1 pravidiel ZERO WASTE životného štýlu a pridaj sa k nám!


1.ReThink – Premysli si to!

Pred každým nákupom zváž, či daný produkt skutočne potrebuješ.


2.ReFuse - Odmietni, čo nepotrebuješ!

Najúčinnejší spôsob ako obmedziť vznik odpadu je začať odmietať. Začni používať slovíčko “NIE”. Odmietni napr. sáčok, alebo plastovú tašku v obchode. 


3.ReDuce – Zredukuj, čo skutočne potrebuješ!

Tu sa dostáva do popredia vedomé nakupovanie. Konzum je nebezpečný a nákazlivý fenomén dnešnej doby. Otázkou je, či naletíš na rôzne marketingové ťahy obchodných reťazcov, ktoré podporujú čo najsilnejší konzum, alebo postupne budeš odmietať tieto praktiky. Nezabúdaj, že tvoj dnešný nákup je tvoj zajtrajší odpad.


4.ReUse – Znovu použi!

Nie všetko čo sa pokazí, musí hneď letieť do koša. Skús veci radšej opraviť a/alebo používať ďalej. Výroba každej novej veci si vyžaduje množstvo energie, vody a neobnoviteľných zdrojov našej planéty. Neplytvajme nimi. 


5.ReCycle – Zrecykluj čoho sa nemôžeš zrieknuť, zredukovať to či znovu použiť.

Ak si už dosiahol vyššie uvedené, pravdepodobne sa nedostaneš do tohto bodu. Ak ešte stále máš čo odhodiť, vlož to aspoň do správneho smetného koša. Tvoj odpad tak dostane druhú šancu na život. Recyklácia žiaľ nie je dlhodobým riešením na situáciu, v ktorej momentálne žijeme. Výsledkom recyklácie bude nakoniec tak či tak len odpad. Preto je najdôležitejšie predchádzať vzniku odpadu.


6. Zodpovedné zneškodnenie - zlikviduj zodpovedne.

Existuje mnoho vecí, ktoré sa považujú za nebezpečný odpad v domácnosti, ako sú napr. čistiace prostriedky, kuchynský olej, elektronika, lieky... Najdôležitejšie ale je, pokúsiť sa obklopiť čo najmenej chemikáliami a jedovatými látkami. Tým pádom budeš mať menej problémov so zberom a likvidáciou nebezpečného odpadu, nebudeš musieť riešiť miesta, kde by sa tieto odpady dali zlikvidovať.


+1 ROT – Skompostuj zvyšok!  :) 

Až 40% odpadu bežnej domácnosti tvorí biologicky rozložiteľný odpad. Tento sa dá skompostovať a vzniknuté hnojivo môžeš využiť napr. v záhradke. Kompostovať sa dá aj v bytovke na sídlisku. Na výber je niekoľko možností: založ kompostovisko, kúp si vermikompostér alebo elektrický kompostér.


Áno, už aj taký existuje... ;)


Ak máte záujem stať sa naším obchodným partnerom a ďalej predávať naše produkty, kontaktujte nás